لاو سینما : سینمای ایران و جهان

وی با بیان اینکه پس از بررسی آثار ارسالی، رشد بسیار خوبی از لحاظ کمی و کیفی نسبت به سال قبل مشاهده شد که این نشان می دهد جشنواره فیلم های ورزشی مسیر شکوفایی خود

آخرين به روز رساني : چهارشنبه 21 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 696,7931
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : هنرمندان
کد مطلب : 4112
تاريخ انتشار : شنبه 23 دي 1396 - 23:53

سیدمجتبی علوی، دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی و چهارمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی خبر داد در این جشنواره دو بزرگداشت برگزار می شود.وی گفت: از داریوش ارجمند پیشکسوت عرصه بازیگری که از علاقه مندان ورزش و عضو فدراسیون کشتی پهلوانی است و همچنین از یونس علی شیری عکاس قدیمی و با سابقه در این دوره از جشنواره تقدیر می شود.

 نشست خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی و چهارمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی، امروز شنبه، ۲۳ دی ماه ۹۶ در سالن کنفرانس کمیته ملی المپیک برگزار شد.
در این نشست احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش و رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی با اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره شهریور ماه ۱۳۹۶ اعلام شد، اظهار کرد: مهلت ارسال آثار اواخر آبان ماه بود که به دلیل استقبال گسترده از ایران و کشورهای مختلف مهلت دریافت آثار تمدید شد.
وی با بیان اینکه پس از بررسی آثار ارسالی، رشد بسیار خوبی از لحاظ کمی و کیفی نسبت به سال قبل مشاهده شد که این نشان می دهد جشنواره فیلم های ورزشی مسیر شکوفایی خود را آغاز کرده است.
شیعه با اشاره به اینکه یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی به دلایلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، افزود: دلیل اول این است که این رویداد در یک حوزه تخصصی و ژانر استاندارد بین المللی برگزار می شود و در دنیا سینمای ورزشی را به عنوان یک گونه مطرح و مهم می شناسند؛ در دنیا تولید فیلم و برنامه سازی تلویزیونی ورزشی یک الگوی مطرح و شناخته شده است که طرفداران بی‎شماری دارد .
مدیر شبکه ورزش با بیان اینکه دلیل دیگر برای مهم بودن این جشنواره این است که جشنواره فیلم های ورزشی زیر نظر فدراسیون جهانی فیلم های ورزشی (FICTS) برگزار می شود که ایران جزو ۱۶ کشور برگزیده جهان است و جشنواره را به صورت منطقه ای برگزار می کند، اظهار کرد: تعدادی از کشورها در آسیا و شمال آفریقا تحت پوشش این جشنواره قرار دارند که آثارشان را برای این رویداد ارسال می کنند و برگزیده های این جشنواره به جشنواره جهانی فیلم های ورزشی که همه ساله در میلان ایتالیا برگزار می شود معرفی می شوند.
شیعه ویژگی سوم و منحصربفرد این جشنواره را حمایت نکردن از این جشنواره دانست و افزود: در دنیا نهادهای مرتبط بسیار مشتاق هستند تا جشنواره ای با این ویژگی ها برگزار شود اما متاسفانه جشنواره فیلم های ورزشی تنها جشنواره ای است که نهادهای مرتبط حمایت های لازم را در سال های اخیر از این جشنواره به عمل نیاوردند و اگر تلاش های دبیر فعلی جشنواره نبود این جشنواره برگزار نمی شد؛ بنابراین درخواست من از رسانه ها این است که این جشنواره را به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی ورزشی به مردم و مخاطبان معرفی کنند.
رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی با بیان اینکه شبکه ورزش به عنوان حامی معنوی و رسانه ای پا به میدان گذاشت و از این جشنواره حمایت کرد، افزود: شبکه ورزش سال گذشته تنها به عنوان یک شرکت کننده آثار خود را به جشنواره ارسال کرد اما احساس کردیم اگر امسال به صورت جدی‌تری ازاین جشنواره حمایت نکنیم خطر تعطیلی دوباره آن را تهدید می کند؛ بضاعت ما بضاعت رسانه ای است و در حد توان و امکانات از جشنواره حمایت می کنیم.
شیعه با اشاره به اینکه شبکه ورزش از امشب (شنبه ۲۳ دی) تا پایان هفته هر شب در یک برنامه زنده با عنوان «سینما ورزش» به پوشش جشنواره خواهد پرداخت، افزود: تلاش می کنیم در تعطیلات نوروز نیز یک ویژه برنامه با هدف نمایش آثار برگزیده جشنواره در شبکه ورزش تولید کنیم .
سیدمجتبی علوی، دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی و چهارمین جشنواره بین المللی عکس ورزشی در این نشست با اشاره به اینکه ۱۱۶ کشور دنیا عضو فدراسیون جهانی فیلم های ورزشی (FICTS) هستند که جشنواره جهانی میلان را زیر نظر کمیسیون فرهنگی کمیته بین المللی المپیک( IOC) برگزار می کند، اظهار کرد: ایران از سال ۱۳۸۱ به عضویت این فدراسیون درآمد و جریان برگزاری این جشنواره تا سال ۱۳۸۹ ادامه داشت اما در آن سال به دلیل اختلافات داخلی از جمله اختلافات سازمان تربیت بدنی وقت و کمیته ملی المپیک این جشنواره به مدت ۶ سال تعطیل شد و سرانجام در سال ۱۳۹۵ پس از وقفه طولانی این جشنواره برگزار شد.
وی با بیان اینکه اگر سال گذشته این جشنواره برگزار نمی شد و ایران حق عضویت خود را به فدراسیون جهانی (FICTS) پرداخت نمی کرد و فیلم های منتخب ارسال نمی شد، خطر اخراج و تعلیق هفت ساله جشنواره فیلم های ورزشی ایران را تهدید می کرد، افزود: سال گذشته مستند «آتلان» به نمایندگی از ایران جایزه بهترین مستند جشنواره میلان را کسب کرد و امسال نیز دو مستند «گزارشگر» و «آریو والیبال» بهترین آثار در بخش مستند شدند.
علوی در ادامه افزود: متاسفانه امسال در روند برگزاری جشنواره حمایت ویژه ای از سوی مسئولین مشاهده نشد و به همین دلیل جشنواره امسال چندین بار تا مرز تعطیلی پیش رفت و بدون شک اگر حمایت های بخش خصوصی و همدلی دوستان در ستاد جشنواره نبود این جشنواره برگزار نمی شد.

آمار آثار رسیده به جشنواره فیلم‎ و عکس ورزشی
دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی با اشاره به اینکه ۶۹۳ فیلم از ۲۳ کشور متقاضی حضور در بخش‌های مختلف این رویداد شدند، تصریح کرد: با پایان مهلت ثبت نام در این جشنواره، آثاری از ۲۳ کشور عضو شامل هند، ژاپن، نیجریه، مالزی، لبنان، ترکیه و افریقای جنوبی و… برای حضور در این جشنواره به دبیرخانه ارسال شد که از ۶۹۳ فیلم بیش از ۴۰۰ اثر خارجی بود که این آثار از آسیای میانه، غرب آسیا و شمال آفریقا که حوزه تحت پوشش ایران است به دبیرخانه رسید.
آثار انتخاب شده از سوی هیأت انتخاب در بخش مسابقه به مدت سه روز در روزهای ۲۵ تا ۲۷ دی در سینما فلسطین اکران می شوند و برگزیدگان نیز ۲۸ دی ماه در مراسمی در هتل المپیک معرفی می شوند.
علوی با بیان اینکه در این جشنواره دو بزرگداشت برگزار می شود، اظهار کرد: از داریوش ارجمند پیشکسوت عرصه بازیگری که از علاقه مندان ورزش و عضو فدراسیون کشتی پهلوانی است و همچنین از یونس علی شیری عکاس قدیمی و با سابقه تقدیر می شود.
در ادامه این نشست محمد مختاری، دبیر بخش عکس این جشنواره با اشاره به اینکه در بخش عکس آثار عکاسان ۴۴ کشور به دبیرخانه چهارمین جشنواره بین‌المللی عکس ورزشی رسیده است، افزود: ۳۷۶ هنرمند با ۱۷۸۳ عکس در این رویداد ثبت نام کرده اند.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد