لاو سینما : سینمای ایران و جهان

در صورتی که در سال های قبل این مجموعه جزو کارهای پرمخاطب تلویزیون بود و بسیار برنامه جذابی بود.

آخرين به روز رساني : چهارشنبه 21 آذر 1397


کل مطلب : 4671 مطلب / کل بازديد : 696,7821
تبليغات

خرید بلیت شعله ور
خرید بلیت یک کیلو و بیست و یک گرم
خريد بليت چراغ های ناتمام
خرید بلیت داش آکل
خرید بلیت تنگه ابوقریب
خرید بلیت پشت دیوار سکوت
خرید بلیت خرگیوش

موضوع : تلویزیون
کد مطلب : 4393
تاريخ انتشار : دوشنبه 20 فروردين 1397 - 19:1

سریال های ویژه نوروز یکی یکی به پایان رسید و برخی از آنها بازتاب های گسترده ای در فضای مجازی داشت. بهزاد عشقی یکی از منتقدانی است که در گفت و گو با بانی فیلم نظرات قابل تاملی درباره تلویزیون در ایام نوروز داشت.
وی در این باره عنوان کرد: من در ایام نوروز فرصت کردم که فقط مجموعه «پایتخت» را ببینم. متاسفانه نتوانستم همه سریال های نوروز را ببینم.
وی همچنین در ادامه درباره این سریال بیان کرد: معمولا سریال هایی که در بلند مدت پخش می شوند و پرتعداد هستند، دارای ویژگی هایی هستند که اگر مردم از داستان ها و آدم های آن کار خوششان بیاید، هر چند هم که تکرار شود، باز دوست خواهند داشت. چون دیدن آن آدم های آشنایی که با آنها سمپاتی دارند، برایشان جذاب است.
وی همچنین افزود: دیدن چنین سریال هایی مثل این است که زندگی یک خانواده را از سوراخ کلید نگاه کنی. اگر آن آدمها و مناسبات خانوادگی و موقعیت ها از دید مخاطب شیرین باشد، به هر حال آن سریال را دنبال می کنند. در این زمینه موارد بسیاری را می توان مثال زد. سریال هایی که از لحاظ فراز و فرود داستانی در یک جایی متوقف می شوند. اما مردم به دلیل اینکه آن شخصیت ها و مناسبات را دوست دارند، با علاقه دنبال می کنند. در ایران هم می توان در سال های اخیر سریال «شهرزاد» را مثال زد. شخصیت های قباد، فرهاد و شهرزاد برای مخاطبان جا افتاده اند.فکر می کنم سریال «پایتخت» هم به همین شکل است. به هر حال چند تا شخصیت اصلی دارد که مردم آنها را دوست دارند و از دید مردم این آدم ها بامزه هستند. به نظر من این سریال یکی از کارهایی است که از فضای آپارتمانی که در سریال های ایرانی زیاد می بینیم، خارج شده است. از طرفی در این سریال قشر های متوسط جامعه را می بینیم که شبیه به آدم های اطراف خودمان هستند.
عشقی همچنین متذکر شد: یکی از توفیقات این سریال همین نکته است که با وجود اینکه داستانهایش فراز و فرود آنچنانی ندارد، اما مردم با علاقه آن را دنبال می کنند. یعنی از هیچ، مضمون های جذابی می سازند. به عنوان مثال در سکانسی که وارد یک روستا در سوریه می شوند، از یک مرغ که می بینند، صحنه های کمدی و جذاب درآوردند. اما از لحاظ هنری، فرمی و تکنیکی نمی توان امتیاز ویژه ای به این کار داد. اگر بخواهیم در مقیاس سریال سازی خودمان این سریال را مقایسه کنیم، سریال های دیگر در درجه بالاتری قرار می گیرند.
وی همچنین درباره سریال «تعطیلات رویایی» هم عنوان کرد: چند قسمت از این سریال را دیدم. به نظرم انگار یک عده بازیگر سرشناس را به کیش برای پیک نیک برده اند و یک سریالی هم در آنجا با این بازیگران ساختند! به نظرم سریال چندان موفقی نبود. در مقابل، سریال «پایتخت» در کشمکش هایی که در بالون بین آنها به وجود می آید، باعث جذابیت آن شده است.البته در این فصل درگیر حاشیه هایی نیز شد که شاید به پیش داوری های عده ای در این باره برمی گردد.

 

مطالب مرتبط
مطلب زنده
پربازديد